(Nederlands) Dr Denker kerstpuzzel 2016

Freelance web developer met interesse in AI, robotica, frontend en backend php development.

thumb image

De Dr Denker kerstpuzzel 2015 uit de kerstbijlage van het Dagblad van het Noorden is er weer. Het thema van de Dr Denker 2015 is Dr Denker digitaal, in de puzzel zitten dan ook vermoedelijk 40 begrippen uit de digitale wereld verwerkt.

Download de puzzel van dit jaar.

Dr Denker 2015 rebussen JPEG PDF
Dr Denker 2015 antwoordblad JPEG PDF



Antwoorden controleren is ook weer mogelijk:
Antwoordcontrole Dr Denker 2015

Hieronder kun je tips vragen en tips geven voor de rebussen. Let op, antwoorden plaatsen mag niet en tips die zo eenvoudig zijn dat ze noodzakelijk tot het antwoord leiden worden ook niet geplaatst. Deze website, noch ikzelf, hebben enige band met het Dagblad van het Noorden of de bedenker van de Dr Denker. De bedoeling is om samen te kunnen puzzelen en de bekendheid van de kerstpuzzel te vergroten. Veel puzzelplezier toegewenst met de Dr Denker 2015!

Dit is niet de bedoeling als je tips/hints geeft:

  • antwoorden
  • woorden die in het antwoord voor komen
  • oplosinstructies
  • te concrete aanwijzingen (niet groen maar ....)

Dit is wel de bedoeling:

  • Subtiele hints bv. over wat niet ter zake doet.
  • Behandel één rebus per reactie
  • Hints in welke sfeer je de oplossing moet zoeken of juist niet (bv. Het is niet om op te eten)
Reageren

748 reacties op “(Nederlands) Dr Denker kerstpuzzel 2016

  1. Veel plezier met puzzelen allemaal. Zoek je een tip, vertel dan even in
    welke richting je gedacht hebt bij een rebus, zo kunnen we wellicht wat
    bijsturen zonder al te veel weg te geven.

    1. Ik heb het gezegde, maar ik mis nog de oplossing van 33 en 38. Bij 33 denk ik aan maanden, maar wat doe ik met de pijltjes? Wordt het een dier?
      Bij 38 heb ik geen enkel idee. De middelste letter is een ...

      1. Ik heb alles behalve de oplossing van 33 en 38. Wat moet ik met de maanden juni en juli doen? En wat moet ik met een B die op zijn rug ligt onder een krul?

  2. De intro bij de puzzel:

    Dr. Denker had geslapen als een os. Katachtig
    rekte hij zich uit, gaapte als een nijlpaard om
    vervolgens behoedzaam uit zijn nest te komen.
    ,,Het is bij de wilde beesten af’’, hoorde
    je hem mopperen. ,,Je bent mooi in de aap
    gelogeerd als je zo vroeg uit de veren moet.’’
    In zijn natuurlijke staat keek hij even naar
    buiten om zijn privé-reservaat, waar onlangs
    alle stammen waren verwijderd en nu vele
    afrikaantjes bloeiden, te aanschouwen. Met
    arendsogen en wapperende oren genoot hij
    een tijdje van zijn eigen savanne, draaide
    zich toen om en begaf zich op pad, verder
    zijn territorium in. Al gauw ontdekte hij zijn
    wijfje, de hoogste in de rangorde in zijn
    habitat, zijn struise schoonheid die schoonheid
    als prioriteit had. Ze stond verdekt
    opgesteld langs de sluiproute waarvan ze
    wist dat haar alfamannetje die zou nemen.
    Ze had in die positie mooi even tijd gehad
    om haar stamhoofd te analyseren. Haar
    conclusie was niet mals: ,,Het is soms net
    een lui paard, hij is anti lopen, wil nog geen
    zebra oversteken en neemt iedereen te grazen
    met zijn puzzels, het wordt tijd dat ik die
    man dril!’’ Toen ze hem in het oog kreeg,
    stapte ze op hoge poten op hem af. Voordat
    hij iets uit kon brengen, nam zij al het
    woord: ,,Allereerst kan ik aan uw neus horen
    dat
    u verkouden bent, dat is niet leuk, maar
    toch wil ik
    u enige discipline bijbrengen en
    u
    uitleggen wat het leeuwendeel van het leven
    in groepsverband inhoudt!’’ Voordat de
    dominantie van zijn vrouwtje met haar groot
    zelfreinigend vermogen nog grotere vormen
    aan zou kunnen nemen, sprong Dr. Denker
    als door een tseetseevlieg gestoken op en
    rende naar buiten. Daar aangekomen besteeg
    hij zijn gazelle en begon aan een wilde rit
    door zijn leefgebied. Later….veel later, zagen
    toevallige passanten met gebruik van een
    verrekijker Dr. Denker zitten, in zijn bovenkamer
    starend uit zijn denkraam. Hij zat
    duidelijk te broeden op iets. ,,Het zal de
    Kerstpuzzel wel zijn’’, dachten ze en vervolgden
    hun weg.

    1. 3: 1 voorwerp, maar wat is het linkerdeel en wat is het rechterdeel?
      20: 100 staat voor een letter. En 100 graden is heel ...... C ervoor en a erachter.

    1. hint bij 3: Je ziet links een ding en daaraan zit een gespannen draad ( ander verkleinwoord ). Het is een grappig dier.
      hint bij 12: ander woord voor tune ( zie puzzelwoordenboek op google en dan synoniemen.)

  3. ik ben eigenlijk op zoek naar het uitlegverhaaltje wat er altijd bij staat. kun je dat ook hierboven neerzetten? dan weet ik in welke richting we moeten denken.
    euhm, ik had de pdf niet de jpeg. daar staat het wel in. verwijder dit bericht maar.

    1. Ik wil geen uitleg delen omdat mensen dan ook per ongeluk met de uitleg in aanraking komen terwijl ze nog verder willen puzzelen, ik beperkt me dus tot hints/aanwijzingen. Op 7 januari wordt de uitleg gepubliceerd in de krant.

  4. Ik denk dat plaatje 38 een andere oplossing is dan gegeven hier bij de oplossingen.... probeer de letters maar een om te draaien en check dit woord bij google

  5. 8: dubbel? Helft? 9: w in a rij? 18: iduo is fout? 24: bomsvang bestaat niet? Bomvang is in Laos en daarom fout? 26: groep i? 27: amina klopt niet. Maar ik kan ook niets met r.i.p. 33: draaien? Wisselen? 35: wat voor boot is dat? Wat hangt er aan de haak? 37: ik kan niets met grill. 38: bom is fout maar wat zie ik niet?

    1. 18. niet iduo, maar i nog een keer. wat roept publiek als ze een toegift willen?
      35. ander woord voor vaartuig om zware lasten te tillen en wat hangt er aan? zie je vaak in tuinen.
      37'. en als je het woord .... iets langer maakt?

  6. Mijn eigen antwoord voor 38 wordt wel goedgekeurd, ik zal kijken of het straks in het gezegde past. Vanavond zal ik ook nog wel even kijken wat de mogelijkheden zijn en evt bijsturen in de antwoordcontrole als daar iets voor te zeggen is.

  7. Tja, ik heb even gekeken over welke antwoorden jullie het hebben. Beide antwoorden passen in het gezegde. Beide antwoorden passen wel in het thema. Het antwoord dat afgekeurd wordt past het beste in het thema. Als ik echter de instructies in de rebus uit voer kom ik uit op het meest gegeven (en bekendste woord) en niet op het andere woord dat jullie waarschijnlijk als antwoord hebben (maar wel erg goed in het thema past).

    Mijn idee bij het meest gegeven antwoord:
    KRINGELTJE (synoniem) + LETTER en dan de operatie (wat is er gebeurd met de letter).

    Voor het andere antwoord zou je dan niks met de manier van afbeelden van de letter moeten doen. Persoonlijk vind ik dat vreemd, maar het zal niet de eerste keer zijn dat Dr Denkers wegen ondoorgrondelijk zijn (denk even terug aan bij van een paar jaar geleden, waar ook 2 mogelijkheden waren binnen het thema).

    Ik ben wel nieuwsgierig of jullie een logische uitleg hebben waarmee je op jullie antwoord uit komt (waarbij je alle aspecten in de rebus gebruikt). Want wie weet zie ik het verkeerd. De antwoordcontrole baseerd zich op waarschijnlijkheid. In verhouding zijn er 5 keer zoveel mensen die het meer eenvoudigere woord hebben als oplossing.

    1. Ik heb gekozen voor een term die in het boksen wordt gebruikt en dat toegepast op de letter in de rebus. Dan komt er een woord uit dat met het thema van de puzzel en maken heeft

      1. Ja, maar dat hebben de mensen met het andere antwoord ook gedaan, want dat zit daar immers ook in. Alleen die hebben ook nog iets met de manier dat de letter is afgebeeld gedaan.
        Ik zou eigenlijk beide antwoorden goed willen keuren (maar niet het explosief dat ook veel genoemd wordt). Dus dat pas ik misschien morgen aan dat beide goedgekeurd worden. Ze passen bovendien ook beide in de spreuk.

    1. Als je de plaatsnaam op het kaartje gevonden heb, is het synonym hiervan de weg naar de oplossing.

      Graag een hint terug voor 7 en 9

      Succes

      1. Als je precies de hints hierboven opvolgt kom je op het antwoord.. waarschijnlijk denk je dat dat niet bestaat maar Google het dan even.. het kan echt!

    1. Het eerste deel is precies wat je ziet, daarna moet je iets doen met die streep, wat wordt daardoor gevormd en dan nog een t erachter

  8. Hint voor 1 - wat voor auto is het?
    Hint voor 4 - Goed kijken naar de vorm van wat er staat (is trouwens een erg onbekend begrip)
    Hint voor 9 - ander (puzzel)woord voor de dingen die je ziet
    Hint voor 16 - @ annemarie ik neem aan dat je deze bedoelt : je bent op de juiste weg maar je zoekt een ander woord voor ethiopische koning

    1. 29 De letters staan goed, bij de cijfers denk je aan een dobbelsteen
      33 Belangrijk is dat je weet wat juni en juli zijn. En die pijltjes geven aan wat je er mee kunt doen. Denk ook aan een bieb

      Ik heb 3 16 28 en 32 nog open

    2. Ik wil best nog een aanwijzing voor 39. Dat is mijn laatste die ik nog nodig heb. De letter van de spreuk heb ik natuurlijk wel.
      Voor 29: Hoe noem je een opeenvolgende serie bij bijv. poker? Dan de letters invullen.
      Voor 33: Wat doe je met deze twee maanden en dan AMU toepassen.

    1. 8: iets met een romeins cijfer en waar staat 100 voor?
      9: waar staan de aaaa en wat doet de w ertussen.?
      30: wat is het voor gebouw en wat betekenen die getallen?

      graag hint terug voor 12, 13, 16, 17, 18, 27, 29, 33, 38, 39, 40
      ben al een heel eind, maar nog niet ver genoeg 🙂

    1. Ik kom er ook niet uit! Ik zie in 26 niet meer dan een pijl of wijzer van i's, maar dat leidt tot niets. En 27 is een soort van gedenksteen of -boek voor namen met een a?

  9. is het misschien een idee om als je het weet een berichtje hiervan achter te laten?
    of dat er een soort van register komt met hints zodat je niet steeds dezelfde hoeft te vragen?

  10. Ik mis nog 10 en 39.
    Van 10 weet ik dat het Etensblikken zijn uit militaire dienst en ook de engelse benaming, maar kom er niet verder mee. Tip?
    39 Ik weet dat ik iets met die gesplitste R moet doen, maar kom er niet uit. tip?

      1. 10. Verwarrend is de hint en de getoonde afbeelding, de bakjes zijn nl mestings !Denk aan de grote pot in het leger waaruit de getoonde bakjes werden gevuld.

  11. Hier bij de reacties. Er zijn er heel wat, vergeet niet onderaan op de knop 'Laad meer reacties' te klikken/drukken. Zoek je een specifieke rebus, dan kun je het beste CTRL+F gebruiken om te zoeken op de webpagina en het rebusnummer dan intypen.

  12. Dat zou zomaar kunnen. Ik heb een opmerking toegevoegd bij de antwoordcontrole. Beide antwoorden opgebouwd uit dezelfde letters passen goed binnen het thema, gezien de twee aspecten (kringeltjes en oriëntatie) in de rebus zou je kunnen verwachten dat je voor de oriëntatie nog een operatie moet toepassen. Dr Denker kennende denk ik wel dat hij een voorkeur heeft voor de specifiekere dierennaam. Wel jammer dat dergelijke ambiguïteiten niet naar voren komen bij het testen van de puzzel. Persoonlijk zou ik een rondje met sterretjes (of vogeltjes) ook logischer vinden in de afbeelding.
    Dit antwoord staat in de frequentielijst pas op de derde plek overigens. Ook het explosief wordt vaker genoemd, maar dat past niet zo in het thema.

  13. Ik beoordeel alle tips handmatig. Ik probeer er regelmatig naar te kijken, maar er zal altijd iets van een vertraging zijn. Voor zover tips te concreet zijn of een deel van het antwoord bevatten zal ik deze niet plaatsen om het puzzelplezier van anderen niet te bederven.

  14. Hallo.
    Voor de eerste keer Dr. Denker kerstpuzzel gedaan.
    Vind het prachtig om te doen.
    Nu ben ik bezig met de dr. Denker van 2014.
    Heeft iemand de antwoorden voor mij ?

  15. Tweede heb ik aan gedacht, maar daar zitten voor en nadelen aan (dus misschien volgend jaar). Het risico is ook dat puzzelaars minder tips gaan delen als ze direct op hun doel af gaan om een tip te zoeken en de verzoeken van anderen dan dus niet lezen, het contact tussen de bezoekers zal dan afnemen. Daarnaast vergt het offers wat betreft performance van de site (de antwoordcontrole is nu al vrij zwaar), deze (over)belasting heeft me in het verleden nog wel eens parten gespeeld. En het kost wat tijd om het te bouwen en te beveiligen zodat het niet misbruikt wordt. Daarentegen komt het de gebruiksvriendelijkheid ten goede, zodoende overweeg ik zoiets wel.

    1. Tja Elk voordeel hep z'n nadeel (zoals een groot filosoof eens zei).
      Nu moet je flink wat scrollen voor je wat vind, maar dat is dan ook weer een puzzel op zich (lol)
      We zullen zien wat je doet volgend jaar

  16. Ik kom maar niet verder met 9. Ik zie wel de letters a en een w aan de zijkant of moet ik aan zijlijn denken. Ik weet het niet meer.
    Nr 26 kom ik ook maar niet uit. Dacht dat ik hem had, maar blijkt niet goed te wezen.
    Iemand nog tips voor mij?

  17. ( 10) het meervoud van de andere benaming van de etensblikken dan de m veranderen in een z en de n weglaten
    (39) kijk naar de r daar is iets mee... niet kapot maar ....
    Succes!

  18. Nr 27 afkorting voor synoniem ( latijn) voor wat er staat, dan waar het op staat,( hint: verlichting langs wegen) en dan vlgs instructie rommelen met de a' s, = dier

    1. 1. Automerk is van belang. Deze zwart-witte knuffelbeer lust dat groene van 24 graag!

      29. Ooit yathzee of poker gespeeld? Daar is 123456 heel wat waard.

  19. Heb m af! Tip voor 7: de kleine letters doen iets ( pijltjes) zoiets als rollen of draaien. Op synoniem daarvoor pas je regels toe, en dan kijken waar de lettertjes staan en dat erachter zetten. = dier

  20. 29: zeer vergezocht, maar de rij cijfers moet je als 1 woord zien, probeer termen uit yatzee in het Nederlands, pas daarop t=e toe en zet in zelfde volgorde weer tussen letters.

        1. dat had ik gevonden, het is ook een voornaam van een mens en een boot. Toch kan ik er niets mee met wat ik overhoud na het verwijderen van de gegeven letters. Nog een tip?

    1. nr 37. Heb woorden als koeler, koeling, motor, gril, koeler, radiateur, neus als voorkant van de auto. Kan hier echter niets van bakken als ik van een e een a maak en ergens een o in druk.

  21. Bedankt voor alle tips. Dankzij die tips heb ik al vele rebussen opgelost, maar moet nog steeds 9, 12 (al weet ik hoeveel andere woorden voor tune opgezocht maar ik kom er niet uit), 14 (iets met een herenhok?), 16 (kan geen ander woord voor een Ethiopische koning vinden of zit ik nu verkeerd) en 28 en 35. Please help!

  22. Graag nog tips voor 9, 14 (iets met plassen of herenwc ofzo?), 16 en 28. O ja en 12; ik kan maar geen ander woord voor tune bedenken wat hier bij past...

  23. Nr. 9 Ik heb alle dieren met 6 letters en een W erin of een D op positie 5 opgezocht. En ik kan er niets van maken. Ik heb al van alles geprobeerd met rand, zijde, links etc. Wie geeft een goede tip

    1. man van het platteland op klompen. Persoonvorm van het werkwoord van zijn weergegeven beroep. Minus de door Dr. Denker vermelde letters. En..... inderdaad... het is zoals Roderik zegt, het gaat er wild aan toe.

  24. Nr. 12 We hebben alle synoniemen van tune door ons hoofd laten gaan, maar kennelijk niet de goede. Wie o wie kan ons een iets duidelijkere aanwijzing geven dan alleen "synoniem voor tune"?

  25. Ik zie nog van niemand een vraag met tip voor plaatje 15, maar wij komen er niet uit. Wie helpt ons op weg? Graag ook een tip voor 20, dat zijn onze laatste...

    1. Ik vind persoonlijk deze manier van eten vervelend, omdat je er achter aan moet om wat te krijgen 😉
      maar serieus, Je zoekt een ander woord voor zo'n tafel

    1. Idem dito. Heb 7 alleen helemaal nog niet....ja de 3e letter natuurlijk..Heb er 26 gedaan en toen t gezegde geraden, toen nog 10, omdat ik een letter had van t woord en de rest via deze site.....nu 7 nog.....

        1. 09: je zoekt een land
          19: woord voor zo'n soort vrouw + wat ze in handen heeft
          22: nationaliteit van de man + de vrucht die hij in handen heeft

          29: je loopt er ook over en dan invullen
          39: wat voor letters zijn het?
          40: soort gebouw + de toestand van het gebouw

    1. Een Ethiopische vorst beginnend met de letter N met daar achter een zoetwatervis beginnend met een V ( vis met 5 letters )voor de vorst even op Google kijken. Succes.

  26. nr 28, ik blijf een blinde vlek houden. Ondanks de hints....1. schrijf op wat je ziet......2. de grootte van de letters. 3 je ziet een ....l letters wisselen.... Wie heeft nog een hint die mij weer ziende maakt

  27. Bij rebus 38 is het meest gegeven antwoord niet correct! Er staat al bij dat er ook een ander antwoord mogelijk is, dat is het correcte antwoord.

      1. Dat zou je op het eerste gezicht misschien zeggen, en ik denk ook wel dat jouw antwoord het bedoelde antwoord is. Op Wikipedia is echter ook het volgende te vinden:

        "Dit komt uit het Afrikaans, waar "..." een ander woord is voor antilope."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recente artikelen